Musik
Navn | Start | Start tid | Ugedag | Sted | Underviser | |||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Guitar - begyndere og øvede | 26‑01‑2021 | 09:30 | Tir | Fountain House | David Springborg | |||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
GUITAR - forbegyndere og øvede Kom godt i gang med dit guitarspil. Vil du gerne blive bedre til at spille og synge på samme tid er det også en mulighed. Kom og lær tricks, som hjælper dig videre. Vi vil arbejde med hhv stemme og instrument og med at kombinere de to ting hvis dette er et ønske. Om Underviseren: Som producer har han produceret over 50 albummer og har optrådt et hav af gange - primært som guitarist - til koncerter med navne som: David er uddannet i musikvidenskab ved Københavns Universitet. Gå til holdsiden for mere info
|
||||||||||||||||||||||||||||
Indspil og udgiv en sang | 26‑01‑2021 | 12:30 | Tir | Fountain House | David Springborg | |||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
Indspil og udgiv en sang - gerne din egen. I dette forløb får du mulighed for at stifte bekendtskab med processen ved moderne musikproduktion - lige fra spæd idé til en færdig udgivelse. I Fountain House’s lille lydstudie vil vi i forløbet arbejde med arrangement, indspilning, miksning, mastering og layout af coverforside samt udgivelse på alle væsentlige digitale tjenester som iTunes, Spotify, TIDAL m.fl. Du har måske skrevet en sang eller komposition selv, som du er glad for. Det kan også være, at du har en yndlingssang, som du gerne vil indspille. Alle er meget velkomne, men det er en god idé, at du har mod på at skulle synge i mikrofon og være centrum i musikken. Det kan også være, at du spiller et melodibærende instrument og har lavet en instrumental sang? Jeg hjælper med at producere musikken, så den klæder sangen. Vi vil i et samarbejde finde frem til genre, stil og sound. Oversigt over forløbet. 8 gange med ca. 30 minuter pr. deltager pr. gang. 1. Deltagerne præsenterer deres ønskede sang til indspilning. Vi samarbejde om at finde toneart og tempo. og skriver akkorder ned 2. Vi laver første skitse af sangen, som deltageren for med hjem til at øve på. 3. Vi arbejder med at indspille deltagerens rolle. 4. Vi arbejder videre med at indspille deltagerens rolle. 5. Vi arbejder med at lave en mere fyldig musikproduktion omkring den nu færdige indspilning fra deltageren. 6. Vi færdiggør indspilningerne og begynder at mikse musikken. 7. Musikken bliver mikset og mastered klar til udgivelse. Deltageren bliver bedt om at vælge et kvadratisk foto eller lignende, som sendes på mail i løbet af ugen. 8. Vi laver cover og udgiver musikken på alle væsentlige digitale tjenester i hele verden. Om underviseren: Som producer har han produceret over 50 albummer og har optrådt et hav af gange - primært som guitarist - til koncerter med navne som: David er uddannet i musikvidenskab ved Københavns Universitet.
Gå til holdsiden for mere info
|
||||||||||||||||||||||||||||
Rock Samspil | 28‑01‑2021 | 15:30 | Tor | Fountain House | Kristian Lova Matthiesen | |||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
Rock Samspil I denne uge skal vi spille alle de numre vi elsker. Vi spiller i små hold, og det er en fordel at du har lidt erfaring med dit instrument. Du kan spille trommer, elbas, guitar, klaver eller synge. Der er også plads til andre instrumenter, hvis du selv tager det med. Vi snakker om, hvordan øver man sig bedst derhjemme. Alle er velkomne - vi starter, hvor du er! Om underviseren: Kristian Lova Matthiesen har mange års erfaring som guitar-, kor- og sammenspilslærer. ”Med 4 enkle akkorder kan du spille 90 procent af alle popsange”!
Gå til holdsiden for mere info
|